Tuberkuloza je hronična bakterijska infekcija koja je vodeći uzrok smrtnosti među zaraznim bolestima u svijetu. 1882. godine Robert Koch izolirao je uzročnika tuberkuloze.

U posljednjih 10 godina tuberkuloza postaje ponovno globalni problem u svijetu zbog HIV/AIDS epidemije, povećanog broja imigranata iz zemalja sa visokom incidencom tuberkuloze, povećanja siromaštva, uzimanja droge, beskućništva, neprihvatljivosti terapijskih režima, povećanog broja ljudi u ustanovama za zbrinjavanje.

Tuberkuloza se širi sa osobe na osobu kapljičnim putem. Zaraza počinje kada bacili dostignu do plućnih alveola, gdje se razmnožavaju unutar makrofaga.

U većini slučajeva, bolest je asimptomatska i latentna, ali u jednom od oko deset slučajeva napreduje u aktivnu bolest. Neliječena tuberkuloza dovodi do smrti u više od 50% bolesnika.

TBC 2

Standardni terapijski režim liječenja tuberkuloze kod novootkrivenih bolesnika traje šest mjeseci; prva dva mjeseca daje se kombinacija četiri lijeka iz prve linije antituberkulotika (izonijazid, rifampicin, etambutol i pirazinamid), a slijedeća četiri mjeseca dva lijeka (izonijazid, rifampicin).

Kemoprofilaksa je zaštitna mjera koja se primjenjuje u osoba s latentnom infekcijom, radi sprječavanja nastanka bolesti. Mogu se primijeniti različite kombinacije antituberkulotika, ali rutinski se najčešće daju izonijazid kroz 6 mjeseci ili kombinacija izonijazida i rifampicina kroz 12 sedmica.

Prevencija TBC je BCG vakcina koja se daje po rođenju djeteta, koja nije stopostotna zaštita , ali štiti od teških oblika TBC-a, kao i ispravno liječenje tuberkuloznih bolesnika je takođe jedna od preventivnih mjera.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv TBC, učenici II2 odjeljenja, sa razrednicom Nerminom Oglečevac, pripremili su video prezentaciju i pano koji su bili izloženi u holu škole i još jednom skrenuli pažnju na važnost vakcinisanja, prevencije tuberkuloze kao i liječenja oboljelih.

TBC