Svjetski dan borbe protiv alkoholizma

U našoj školi se u petak, 1.4.2022. godine obilježio Svjetski dan borbe protiv alkoholizma. Tom prilikom učenici i profesori su mogli pogledati kratku prezentaciju vezanu za štetne posljedice do kojih dovodi alkohol, a koju su pripremile profesorice Jasminka Mešinović i Džanela Mešinović.

Alkoholizam je poremećaj, nastao čestom konzumacijom alkohola, koji dovodi do brojnih patoloških procesa i mijenja način na koji mozak funkcioniše.

Dugotrajna konzumacija alkohola izaziva brojna oštećenja unutar čitavog organizma, a tu su također i razni psihički poremećaji.

Izraz zloupotreba alkohola se općenito odnosi na ponašanje koje obuhvata povremeno opijanje, što dovodi do neispunjavanja obaveza, izlaganja opasnim situacijama, problema sa zakonom te društvenih ili međuljudskih problema bez znakova ovisnosti.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije skoro 5,5% svih smrti na svijetu su direktna posljedica alkoholizma, od čega je najveća stopa smrtnosti kod skupine između 20 i 39 godina starosti.

U Bosni i Hercegovini, 47% ispitanih mladih je prijavilo skoriju konzumaciju alkohola.