Epilepsija

26. marta je “ljubičasti dan”, dan kad se širom svijeta ljubičastom bojom iskazuje solidarnost s osobama koje imaju epilepsiju.

Epilepsija je jedno od najčešćih neuroloških oboljenja i predstavlja poremećaj funkcije mozga koji se očituje epileptičnim napadima – iznenadnim epizodama poremećene motorike, senzibiliteta, ponašanja, percepcije, a u određenom broju slučajeva i svijesti. Smatra se da u svijetu više od 50 miliona ljudi boluje od epilepsije, a u Evropi oko šest miliona ljudi.

Osobe s epilepsijom izložene su stigmatizaciji i predrasudama: čak 40 posto djece s epilepsijom ima probleme u školi zbog nerazumijevanja, a stopa nezaposlenosti među osobama s epilepsijom u Evropi je i dalje visoka. Od 2008. godine, na inicijativu devetogodišnje djevojčice Kasidi Megan iz Nove Škotske (Kanada) uz pomoć Nacionalne organizacije za epilepsiju, obilježava se "Ljubičasti dan” kao dan podrške oboljelima i podizanja svijesti o epilepsiji.

Članovi sekcije Pedijatrijsko rehabilitiranje sa profesoricom Brankom Obradović-Heđi su obilježili "Ljubičasti dan" prigodnim panoom, na kojem je prikazano kako se može pomoći osobi koja ima epileptični napad. Učenicima i zaposlenicima Škole su dijelili ljubičaste trakice, a na razglasu je pročitan i prigodan tekst.