9. maj civitas

Povodom 9. maja, koji se obilježava kao Međunarodni dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope, a ujedno se taj dan u Bosni i Hercegovini obilježava kao Dan Zlatnih ljiljana i Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, članovi sekcije Civitas su pročitali prigodan oglas. Uradili su prigodan pano i izložili ga u holu škole. Na taj način podsjetili su učenike i nastavno osoblje da je na današnji dan 1945. godine u Berlinu, 16 minuta poslije ponoći, potpisana kapitulacija njemačkih oružanih snaga. Tada je u Evropi je prestalo najveće ubijanje u povijesti ljudskog roda. Prestale su silne patnje i progoni drugih i drugačijih. Zato je 9. maj određen kao Dan pobjede nad fašizmom i taj dan se slavi u svim zemljama antifašističke koalicije.

Bosna i Hercegovina se u svojoj historiji dokazala kao zemlja velikih antifašista. Dokazala je to u toku drugog svjetskog rata od 1941 - 1945. godine, dokazala je to u toku agresije 1992-1995. godine.

Ovog datuma 1950. godine Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske, predstavio je svoj prijedlog formiranja Evropske zajednice za ugljen i čelik. Ovaj prijedlog, poznatiji kao "Schumanova deklaracija", smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Evropska unija.

Cilj Bosne i Hercegovine je članstvo u Evropskoj uniji koje će joj omogućiti političku stabilnost i ekonomski prosperitet.

Devetog maja se odaje počast nevino ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva. Tokom 1.425 dana opsade Sarajeva, od 1992-1995 ukupno je ubijeno 11.451 osoba, ubijeno je 1.601 dijete. Svako ubijeno dijete je jedna bolna priča za sebe a priča je priviše.

Deveti maj se obilježava kao Dan Zlatnih ljiljana u Bosni i Hercegovini. Priznanje Zlatni ljiljan je najveće odlikovanje Armije Republike Bosne i Hercegovine za vrijeme rata. Dodjeljivalo se vojnicima i oficirima za najsmjelije, najhrabrije i najtaktičnije podvige protiv agresora.

Termini realizacije pismenih zadaća, testova i kontrolnih radova