dan bez dima

U brojnim zemljama širom svijeta 31. januar se obilježava kao "Nacionalni dan bez cigarete", tokom kojeg se pokušava educirati stanovništvo od opasnosti koje prijete pušačima, ali i onima koji se nazivaju "pasivnim pušačima".

Izvještaj Svjetske zdravstvene organizacije - WHO pokazuje da gotovo pet i po miliona ljudi godišnje umre od bolesti izazvanih duhanom.
Pušenje duhana je vodeći faktor rizika za veliki broj nezaraznih bolesti, jer povećava rizik nastanka bolesti srca, infarkta i moždanog udara, oboljenja disajnih puteva, raka pluća i drugih malignih bolesti.
Izloženost duhanskom dimu u zagađenom radnom i javnom prostoru i kod nepušača također može izazvati mnoge maligne bolesti, bolesti srca ili bolesti pluća.
Efikasna zaštita od izloženosti duhanskom dimu zahtijeva potpunu eliminaciju duhanskog dima, jer samo okruženje 100 posto bez duhanskog dima može zaštititi ljude od štetnog dejstva sastojaka duhanskog dima.
Povodom obilježavanja Dana bez duhanskog dima, Inicijativa Klima Bez Dima organizirala je kreativnu interaktivnu video-prezentaciju "Život u dimu- spasi me", u Sarajevo City centru, čiji je cilj podizanje svijesti i pružanje podrške za osiguranje ambijenta bez duhanskog dima.
Učenici IV2 razreda u pratnji profesorica Žiga Elvedine, Čelebić-Tucović Amele i Pljakić Amine, a na poziv Zavoda za javno zdravstvo FBiH, svojim prisustvom su dali podršku ovom značajnom danu.
Zahvaljujemo se Zavodu za javno zdravstvo FBiH, posebno prof. dr Aidi Ramić-Čatak na pozivu naših učenika i profesora u obilježavanju Dana bez duhanskog dima.