r

Učenice IV6 razreda sa profesoricom Brankom Obradović Heđi su 28.02.2019. godine obilježile Međunarodni dan rijetkih bolesti. Tim povodom uradili su pano koji je bio izložen u holu škole i pročitali prigodan tekst koji se čuo na razglasu. Dijelili su eduaktivne letke o nekim rijetkim bolestima, sa kojima su se ukratko mogli upoznati učenici i zaposlenici škole.

Rijetke bolesti javljaju se kod manje od pet pojedinaca na 10.000 (1:2.000), a procjenjuje se da postoji između 7.000 do 8.000 različitih vrsta rijetkih bolesti u svijetu.

Rijetke bolesti su teške, hronične, često degenerativne i smrtonosne bolesti, a kod 50% njih prvi simptomi se javljaju u djetinjstvu. Većina rijetkih bolesti su genetičke ili prirođene, među njih se ubrajaju i zloćudne bolesti, rijetke infekcije, alergijske/autoimune bolesti, otrovanja i degenerativni poremećaji. Kvaliteta života oboljelih često je smanjena nedostatkom ili gubitkom samostalnosti, što pojačava nedostatak nade u učinkovitost terapije te manjak praktične podrške u svakodnevnom životu.

Samo neke od rijetkih bolesti su: cistična fibroza, kongenitalni nefrotski sindrom, tuberozna skleroza, Di Džordžov sindrom, Sanfilipo sindrom tip A, bulozna epidermoliza, glutarna acidurija tip 1, Retov sindrom, Palezeus Mercbaherova bolest, bolest javorovog sirupa, glikogenoza, te teži i lakši oblici hemofilije.