dan babica

Učenice I1 razreda Alma Kasapović i Edina Dudo sa profesoricom Elisom Vreto su 6.5.2019. godine obilježile Međunarodni dan babica. Tim povodom uradile su video prezentaciju koja se mogla vidjeti u holu škole i pročitale su prigodan tekst koji se čuo na razglasu.

Međunarodni dan babica ustanovila je Internacionalna konfederacija babica 1992. godine. Grupa babica iz Evrope,najviše iz Antverpena u Belgiji,inicirala je 1919. formiranje Internacionalne konfederacije babica. Svjetska zdravstvena organizacija, agencija UN i drugi globalni partneri prepoznaju da su babice ključ za postizanje smanjenja smrtnosti majki i novorođene djece širom svijeta.

Ove se godine Dan babica obilježava pod motom Babice – zaštitnice žena.
Danas se u konfederaciji broji preko 90 članica iz preko 80 zemalja svijeta. Prema podacima Udruženja sestrinstva i porodiljstva na 100 000 hiljada stanovnika raspoređene su 32 babice.

Babice su spona između pacijenta i ljekara i veoma su bitne za žene u fazi najvećeg bola i sreće. Ovaj posao izuzetno je težak,ali i prelijep jer je za njega potrebno mnogo ljubavi i strpljenja. Zbog toga se na Međunarodni dan babica skreće pažnja na njihov značaj za izgradnju boljeg zdravlja i ojačavanja strukture porodice i zajednice.