dan ms

Multiple skleroza (MS) je najčešća upalna autoimuna demijelinizacijska bolest centralnog nervnog sistema (mozga i kičmene moždine).

Pretežno je to bolest mladih osoba, a kod većine se bolesnika znaci bolesti javljaju između 20. i 45. godine života, rijetko prije 15. i nakon 55. godine. Žene obolijevaju dva puta češće od muškaraca.

Neki od početnih simptomi su problemi s vidom, dvoslike, vrtoglavice, stalni umor, gubitak ravnoteže, općenita slabost i bolovi u mišićima.
Osobe koje boluju od multiple skleroze često se susreću s brojnim kliničkim simptomima koji smanjuju kvalitetan i normalan život oboljelih, kao što su pareza, plegija, spastičnost, trnci, ataksija, intencijski tremor, urgentna inkontinencija, konstipacija, retencija mokrenja, oštećenje seksualnih funkcija itd.

Multiple skleroza kao upalna bolest centralnog nervnog sistema može kod oboljelih uzrokovati teškoće pri hodanju i težu pokretljivost, a dio pacijenata završit će u invalidskim kolicima.

U svijetu oko 2.500.000 ljudi boluje od multiple skleroze.
Zbog svega navedenog treba podići svijest o multiple sklerozi kao globalnom problemu i pomoći u rješavanju problema oboljelih pravovremenim početkom liječenja odmah nakon što je bolest dijagnosticirana.

Cilj održavanja Svjetskog dana multiple skleroze je povezivanje ljudi, grupa i organizacija u pokret na međunarodnoj razini koji sudjelovanjem u događajima i aktivnostima podiže svijest o multiploj sklerozi kao globalnom problemu.

Povodom ovog značajnog dana, učenici III4 razreda Skopak Emrah i Selimović Muhidin sa profesoricom Vildanom Hadžimulić uradili su video prezentaciju koja se mogla vidjeti u holu škole i pročitali su prigodan tekst koji se čuo na razglasu.