Srednja medicinska škola Jezero  

JU SREDNJA MEDICINSKA ŠKOLA

JEZERO
SARAJEVO

EU naslijeđe

 

Manifestacija „Dani europskog naslijeđa" se od 1991. godine održava u europskim zemljama, a utemeljena je od strane Vijeća Europe uz podršku Europske zajednice u Strazburu, Poveljom o europskom graditeljskom naslijeđu. Povod za osnivanje dao je projekt pod nazivom ˝Otvoreni dani kulturnih spomenika˝ koji je prvi put održan u Francuskoj 1984. godine kako bi se širokoj publici pokazali spomenici koji im nisu dostupni.

Cilj održavanja manifestacije je upoznavanje društvene zajednice sa značajem čuvanja, zaštite, prezentacije i promoviranja kulturnog naslijeđa, uz edukaciju o tome da su nacionalna kulturna naslijeđa europskih zemalja dio zajedničkog kulturnog naslijeđa Europe, kao i da se ohrabri tolerancija unutar Europe i izvan njenih granica.

U okviru obilježavanja ˝Dana europskog naslijeđa˝ tradicionalno se organizira i edukativni program „Mladi i naslijeđe" u kojem učestvuju učenici osnovnih i srednjih škola Federacije BiH. Program „Mladi i naslijeđe" je značajan jer potiče mlade na očuvanje, brigu i ljubav za kulturno – historijsko naslijeđe Bosne i Hercegovine.

Ove godine Federalno ministarstvo kulture i sporta organiziralo je takmičenje na temu: Umjetnost i zabava – naša baština. Učestvovalo je više od 500 učeničkih likovnih, literarnih, dokumentarističkih i video radova te veliki broj maketa i fotografija iz 129 škola s područja Federacije BiH.

Naša škola učestvovala je u kategorijama:
- dokumentaristički rad učenice Emine Gujić "Sarajevska Vijećnica" pod  mentorstvom Edine Filipović, prof.;
- video rad učenice Nejle Coković "Nepoznata historija" pod mentorstvom Edine Filipović, prof.
Na naše veliko zadovoljstvo ova dva rada zauzela su 3 mjesto.
Čestitamo našim učenicama i profesorici Edini Filipović na nagradama i najboljem predstavljanju škole.

Nagrađene učenice u pratnji profesorica Edine Filipović i Amele Čelebić-Tucović prisustvovale su svečanoj dodjeli Diploma učenicima, Priznanja nastavnicima i Zahvalnica nagrađenim školama koja se održala 2.10.2019. godine u etno selu Marića Gaj, Ružići, općina Grude.

Kroz dvodnevni program nagrađeni učenici, njihovi mentori i sudionici manifestacije obišli su gradove Široki Brijeg, Ljubuški te općinu Grude pri čemu su vidjeli brojne kulturno historijske spomenike, Galeriju i Muzej u Širokom Brijegu, Humac, Vodopad Kravice u Ljubuškom, Grafotisak Grude i bili sudionici bogatog zabavnog programa.

Čestitamo još jednom našim nastavnicima što potiču mlade na očuvanje, brigu i ljubav za kulturno- historijsko naslijeđe naše zemlje.

Termini realizacije pismenih zadaća, testova i kontrolnih radova 2019/2020.


skola-ba

                                                                                                    

PPZ logo

                                                                                                                                                                                          UNSA


                                                                                                                                          mon.ks.gov.ba

                                                                                                                                                                novo-logo-dhpx.image.68.0 

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                      

Kontakt

Adresa:

JU Srednja medicinska škola JEZERO
Patriotske lige 67a
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

E-mail: ssmstsa@bih.net.ba
Telefon: +387 33 44 39 87
Fax: +387 33 22 56 25
Web: www.smsjezero.edu.ba

lokacija