Patriotske lige 67a , 71000 Sarajevo

info@smsjezero.edu.ba
tel: +387 33 44 39 87

U četvrtak 24.10.2019. godine, u našoj školi se obilježio mjesec borbe protiv karcinoma dojke, u cilju edukacije učenika o ranom otkrivanju i prevenciji bolesti. Učenici I 1 i IV 1 razreda sa prof Amelom Idrizbegović i Elisom Vreto pripremili su video prezentaciju koja se mogla vidjeti u holu škole. Za učenike i uposlenike škole napravljene su ružičaste vrpce koje su nosili u znak podrške oboljelim od karcinoma.

Rak dojke je najčešći oblik karcinoma po učestalosti. Prema podacima medicinskih ustanova u BiH oko 500 žena godišnje umre od raka dojke, a broj oboljelih je izmedju 1400 i 1500.

Prema podacima kojima raspolažu, a koji važe više za Evropu nego BiH, u svakih šest minuta jedna žena umre od raka dojke, a svake dvije minute jedna žena oboli. Ova bolest više ne bira godine. Nekad je bila granica od 50 pa na gore, a sada je od 30 pa na gore.

"Race for the cure" (Trka/šetnja za ozdravljenje) je već dobro poznat projekt u BiH, koji se još održava u još 140 gradova širom svijeta, na kojem učestvuju milioni građana, a čiji je cilj rano otkrivanje karcinoma dojke i prevencija bolesti.

Prva "Race for the cure" u Bosni i Hercegovini održana je 2008. godine, kada je registrovano 2.500 učesnika. Svake godine broj učesnika je sve veći pa je prošle godine prisustvovalo oko 7.000 osoba iz više od 30 gradova u BiH.