Svjetski dan nastavnika utemeljen je 1966. godine u Parizu, na prijedlog UNESCO – a, i od tada je ovo datum kada naglašeno izražavamo zahvalnost i poštovanje za sve ono što nastavnici čine za djecu, za znanje koje prenose i strpljenje s kojim to rade. Prema UNESCO – u, Svjetski dan nastavnika je prilika da se pokaže da je njihov rad prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva.

Cilj obilježavanja ovog Dana je omogućiti da se glas učitelja čuje, kao i podsjećanje na to koliki im je izazov pružiti učenicima kvalitetno obrazovanje temeljno na visokim standardima, kao i učiniti škole mjestima gdje se djeca osjećaju dobrodošlim i ohrabrenim.

Kroz svakodnevni rad nastavnici uspješno obavljaju zadatke i ostvaruju postavljene ciljeve, a mlade ljude izvode na pravi put. Savjesno, predano i s puno ljubavi podučavaju učenike, bude u njima želju za usvajanjem novih znanja omogućavajući im da na taj način iskažu sav svoj potencijal te da nakon završene škole krenu putem blistave budućnosti.

Daju ogroman doprinos općem razvoju društva gradeći njegove ljudske temelje. Zato, nikada ne trebamo zaboraviti na veliku važnost ovog zanimanja. Trebamo im pomoći da podignu obrazovanje na nivo visoke društvene važnosti, trebamo im pokazati da smo zahvalni za trud, znanje i strpljenju, koje nesebično ulažu kako bi mladi usvojili potrebna znanja i vještine te stekli vrijedna iskustva i izgradili zdrave temelje za sigurnu i sretnu budućnost.

Svim nastavnicima, ljudima koji imaju plemenitu misiju da odgajaju i obrazuju mlade ljude, čestitamo njihov praznik, 5. oktobar - Svjetski dan nastavnika, a i sve ostale dane u kojima, s ljubavlju i predanošću utkivaju najplemenitije osobine u generacije mladih ljudi.

Želimo vam puno uspjeha, kreativnosti i strpljenja te sretan i uspješan rad i u ovoj školskoj godini.