dm 2021

Svjetski dan borbe protiv dijabetesa obilježava se od 1991. godine, a utemeljile su ga Međunarodna federacija dijabetičara (IDF) i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) kao odgovor na rastuću zabrinutost zbog eskalirajuće prijetnje zdravlju koju predstavlja dijabetes.

Svake godine kampanja Svjetskog dana dijabetesa fokusira se na određenu temu. Tema svjetskog dana šećerne bolesti od 2021-2023. god. je “Dostupnost skrbi osobama sa šećernom bolešću sa sloganom Ako ne sada, kada? ”

Budući da broj osoba s dijabetesom u svijetu raste, uloga medicinskih sestara i ostalih zdravstvenih profila postaje sve važnija. Sestre su često prvi, a ponekad i jedini zdravstveni radnici s kojima osoba stupa u interakciju, stoga je kvaliteta njihove početne procjene, njege i liječenja od vitalne važnosti.

541 milijuna odraslih osoba (20 do 79 godina) u svijetu, ima poremećenu toleranciju glukoze (IGT) i u visokom su riziku od razvoja šećerne bolesti tipa 2
svakih 5 sekundi jedna osoba umre od posljedica šećerne bolesti.

Preuzmimo kontrolu u svoje ruke i učinimo dobro za sebe i svoje zdravlje! Ako ne sada, kada?

U povodu obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa, učenici IV3 razreda (Amra Đuderija, Dženita Hadrović, Melisa Džananović, Mirza Kahriman, Adela Kapo) u holu Škole su mjerili šećer u krvi (ŠUK) i krvni pritisak učenicima i profesorima.

Učenici sekcije E-medica zajedno sa profesoricom Amelom Idrizbegović, sekcijom Fizikalna terapija i zdravlje koju vodi profesor Dražen Bašić uradili su prigodan pano koji je izložen u holu škole, kao i video prezentaciju.