Sat kodiranja

Sedmica informatičke edukacije organizuje se svake godine u decembru mjesecu u kojem je rođena Grace Murray Hopper (09.12.1906.) pionirka informatike, zaslužena za popularizaciju izraza bug i razvoja programerskog jezika COBOL. Sat kodiranja ili Hour of Code je globalna edukativna akcija američke neprofitne organizacije CODE.ORG namijenjena sticanju prvih programerskih iskustava, pokrenuta sa ciljem demistifikacije informatike i programiranja i motivacije učenika da razmotre karijeru u programiranju i IT sektoru.

Kako svake godine tako i ove naša Škola je uzela učešće u ovoj edukaciji na časovima Informatike od 6. do 10 decembra. Na Satu kodiranja učenici uče kroz interaktivne tutorijale. Interaktivni tutorijali urađeni su na primjerima popularnih igrica i video filmova kao što Angry Birds, Minecraft, Elsa i Ana ili Frozen, osmišljeni su tako da prethodno predzanje nije potrebno. Tutorijali su dostupni na više od 40 jezika, a namijenjeni su osobama starosne dobi od 4 do 104 godine.

Svaki učenik/učenica treba imati mogućnost da izučava informatiku. Ona pomaže razvijanje vještina rješavanja problema, logike i kreativnosti. Ako započnu dovoljno rano, mladi će imati osnovu za uspjeh u bilo kojem zanimanju 21. vijeka.
Ove godine pored Sata kodiranje ima i drugi dio projekta koji se sastoji u pisanju eseja na temu "Kako svakodnevni život može biti poboljšan uz pomoć IT-a".