Međunarodni dan rijetkih bolesti

Međunarodni dan rijetkih bolesti obilježava se 28. februara.

Rijetkim bolestima smatraju se one bolesti koje se javljaju kod manje od pet pojedinaca na 10.000 stanovnika. U svijetu postoji od 5.000 do 7.000 poznatih rijetkih bolesti i pogađaju oko 300 miliona ljudi širom svijeta, a velika većina oboljelih su djeca.

Dan rijetkih bolesti je globalni pokret posvećen podizanju svijesti i pokretanju promjena za oboljele od rijetkih bolesti.

U susret Međunarodnom danu rijetkih bolesti postali smo dio jedne prelijepe priče o prihvatanju različitosti, pružanju podrške, osmijeha, brižnosti, empatije.Tim povodom ispred sekcije E - medica učenici III3 i IV1 razreda: Selimotić Zemira, Zukić Sumeja, Šabotić Aida, Kuč Džejla, Mašić Merisa, Guso Džejlan,Turčalo Emina, Smajlović Sadina zajedno sa profesoricom Elisom Vretom obilježili su ovaj poseban datum nizom aktivnosti: video prezentacijom, postavljanjem panoa u holu škole, porukama podrške za oboljele i prigodnim tekstom koji je pročitan putem razglasa.

Sretni smo što možemo biti dio ove posebne priče.