Trideset godina od nezavisnost naše domovine, Bosne i Hercegovine, obilježeno je u našoj školi brojnim aktivnostima učenika, profesora i uprave škole.

Učenici i uposlenici su ovih dana mogli uživati u izložbi koju su priredili učenici sa svojim razrednicima i voditeljima sekcija. Likovni i literarni radovi su naglasili značaj i važnost obilježavanja ovog datuma, kao i njegovanje svih vrijednosti koje on simbolizira.

Historijska sekcija pripremila je prezentaciju koju su učenici i profesori mogli pogledati u holu škole, a rad učenice Šejle Tahirović III3 možete pročitati na sljedećem linku - Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Na današnji dan, prije 30 godina, naša zemlja postala je nezavisna, suverena država svijeta, država ravnopravnih građana–muslimana, srba, hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive. Nažalost, morala je platiti visoku cijenu svoje nezavisnosti, onu najtežu. Platila je životima onih koji su je voljeli više od sebe, voljeli su je toliko da nisu žalili umrijeti za nju.

Kroz audiodramu učenici su nas podsjetili na povijest naše domovine, a zatim nam ispričali priče o Bosni i Hercegovini, priče o životu u njoj od 1992. do 1995. priče o ljudima u njoj, o junaštvu, njenim junacima, ljekarima, nastavnicima, civilima, zlatnim ljiljanima, djeci… o onima koje nikada nećemo zaboraviti.

Učenici, predstavnici Vijeća učenika, su sa profesorima i direktoricom Škole, Senadom Osmanović, obišli Memorijalni centar Kovači, odali počast polaganjem cvijeća na mezar prvom predsjedniku Republike Bosne i Hercegovine, Aliji Izetbegoviću, posjetili Muzej heroja oslobodilačkog rata i položili cvijeće i na spomenik ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva od 1992. do 1995. godine.

Danas smo se sjetili svih onih hrabrih ljudi, muškaraca i žena, koji nisu oklijevali braniti svoj dom i domovinu. U ratu, koji nam je bio nametnut, oni su domovini dali ono što su imali–mladost, puno njih zdravlje i ono najvrjednije–svoje živote. Njihova žrtva bolno je urezana u naša sjećanja. Njihova ostavština je naša sloboda.

I zato, u ime svih nas, im poručujemo da ćemo čuvati ono što je krvlju izboreno– slobodnu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu. Hvala vam!

U prilogu možete pogledati video prezentaciju nekih od aktivnosti naših učenika.

Čestitamo svim učenicima i uposlenicima Škole 1. mart, Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.