Svjetski dan oralnog zdravlja se obilježava 20. marta u čitavom svijetu kako bi se podigla svjest o njegovoj važnosti u očuvanju opšteg zdravlja i blagostanja. Obilježavanjem ovog dana podiže se svjest o značaju oralne higijene kao preduslovu zdravlja oralne šupljine.

Učenici I2 odjeljenja naše škole zajedno sa koordinatorom Jasminkom dr Kulić i supervizorom Amelom Čelebić-Tucović u okviru projekta DKU obilježili su Svjetski dan oralnog zdravlja.

Tim povodom pripremili su video prezentaciju i pano koji su bili izloženi u holu škole. Pružali su informacije o važnosti održavanja zdravih usta i zuba putem informacionih brošura i letaka koje su dijelili u školi. S obzirom da je službeni slogan Svjetskog dana oralnog zdravlja ˝Budimo ponosni na svoja usta˝ , učenici su napravili i okvir za fotografisanje sa pomenutim sloganom.

Glavni cilj obilježavanja ovog važnog datuma je ohrabriti sve pojedince, porodice, zajednicu i vlasti, da poduzimaju odgovarajuće mjere koje će spriječiti epidemije zubnog karijesa, parodontitisa i gubitka zuba.

Briga o oralnom zdravlju počinje još u ranom djetinjstvu, brigom o mliječnim zubima, stvaranjem dobrih navika kod djece, koje će provoditi tokom cijeloga života.

Svjetski dan oralnog zdravlja je prilika da ukažemo na važnost brige o oralnom zdravlju, da usvojimo dobre oralno higijenske navike i ponašanja kako bi smo očuvali i unaprijedili zdravlje usta , zuba i organizma u cjelosti.

Dvadeseti mart je prilika za sve nas da slavimo zdrav osmijeh!