U srijedu, 1.6.2022. godine, u amfiteatru naše Škole profesori Edib Kadić i Hamza Ridžal održali su predavanje na temu pisanja prvog putopisa u Bosni i Hercegovini pod naslovom „Put svile“.

,,Put svile'' je najstarija mreža trgovačkih puteva kojima je Sredozemlje bilo povezano sa istočnom Azijom.

U bosanskohercegovačkom ukupnom knjiškom naslijeđu nije zabilježen niti jedan pokušaj opisa Puta svile i načina na koji je oblikovao naš identitet i našu tradiciju. Prof. Kadić i prof. Ridžal odlučili su proputovati znatan dio ove prastare trgovačke mreže i doći u velike intelektualne i duhovne centre u Srednjoj Aziji kako bi napravili prvu putopisnu knjigu sa fokusom na Put svile.

Učenici trećih razreda su uživali u ispričanim nevjerovatnim avanturama, anegdotama i snimcima sa njihovog putovanja. Bila nam je izuzetna čast slušati predavanje ovog tipa, učestvovati u diskusiji te na trenutak odlutati u daleke mistične predjele.

Put svile predavanje