Svjetski dan osteoporoze (The World Osteoporosis Day- WOD) obilježava se svake godine 20. oktobra, čime se podiže svijest o prevenciji, dijagnostici, liječenju osteoporoze i metaboličke bolesti kostiju. Prije 1994. godine osteoporoza nije se ni smatrala ozbiljnom bolešću. Zato je Međunarodna fondacija za osteoporozu (IOF) bila posvećena ukazivanju na postojanje bolesti i promjena u kostima, koje mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Osteoporoza je metabolička bolest koja uzrokuje gubitak koštane mase, što rezultira krhkim kostima i povećanim rizikom od prijeloma. Glavni riziko faktor je starenje, odnosno s njim povezane hormonalne i metaboličke promjene Jedna je od takozvanih „nevidljivih“ bolesti, jer do simptoma i posljedica dolazi kad je već u uznapredovalom stadiju. Procjenjuje se da će jedna od 3 žene i jedan od 5 muškaraca starijih od 50 godina doživjeti prijelom kosti uslijed osteoporoze.

Možemo je prevenirati i usporiti gubitak koštane mase, pravilnom prehranom, bogatom kalcijem i vitaminom D (mliječni proizvodi, zeleno lisnato povrće, plava riba, orašasti plodovi i sjemenke) uz dovoljan unos proteina. Neophodna je i tjelesna aktivnost kao što su hodanje, penjanje uz stepenice ili ples, a potrebno je uključiti i vježbe za ravnotežu i stabilnost, koje mogu pomoći prevenirati padove i posljedične prijelome. Uz sve ovo, osobama starijim od 65. godina, preporučuje se uraditi denzitometiju kostiju (DEXA), jer otkriva osteoporozu prije nego dođe do prijeloma kosti, predviđa šanse za lom u budućnosti, određuje brzinu gubitka koštane mase.

Svjetski dan osteoporoze u našoj Školi obilježili su učenik III5 odjeljenja Džingis Keketović i koordinator praktične nastave Jelena Bralović čitanjem prigodnog teksta na razglasu i panoom koji je izložen u holu škole.