Dan 21.03. u svijetu se obilježava kao „Svjetski dan osoba sa Down sindromom“. Jasminka Mešinović, prof. je ispred Aktiva praktične nastave pripremila prezentaciju, koju su svi mogli pogledati u holu naše škole.

Downov sindrom jedan je od najčešćih genetskih poremećaja, te se prosječno pojavljuje kod jednog od 650 djece. Kod zdravih osoba, u organizmu se nalazi 46 hromosoma, odnosno 23 para koji su naslijeđeni od oba roditelja. Downov sindrom uzrokuje pogrešan prijenos hromosoma tokom ćelijske diobe spolnih ćelija, te se posljedično u jednoj ćeliji nađe višak cijelog ili dijela jednog hromosoma. Naziva se još i poremećaj 21. hromosoma jer upravo na tom hromosomu dolazi do trisomije (T21).

Jednom kada ih upoznate, djecu i odrasle s Downovim sindromom nikada ih nećete zaboraviti, kao ni ljubav i vedrinu kojom zrače.

I zapamtimo: Ljubav ne broji hromosome!

down 2023jpg