Svjetski dan podrške oboljelima od epilepsije obilježava se 26. marta svake godine. To je “ljubičasti dan”, dan kada se širom svijeta ljubičastom bojom iskazuje solidarnost s osobama koje imaju epilepsiju.

Osnovan je 2008. godine inicijativom devetogodišnje djevojčice Cassidy Megan, njenih roditelja i Udruge za epilepsiju iz Nove Škotske u Kanadi.

Epilepsija je poremećaj nervnog sistema koji se događa zbog prekomjernog i nepravilnog izbijanja nervnih impulsa u mozgu, praćen abnormalnostima u elektroencefalogramu. Jedna je od najčešćih hroničnih neuroloških bolesti.

Očituje se epileptičnim napadima – iznenadnim epizodama poremećene motorike, senzibiliteta, ponašanja, percepcije, a u određenom broju slučajeva i svijesti. Tokom napada mogu se javiti grčevi mišića, smetnje čula mirisa, vida ili sluha kao i određeni stepen poremećaja svijesti.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije oko 50 milijona ljudi širom svijeta ima epilepsiju. Procjenjuje se da šest milijona ljudi u Europi boluje od epilepsije, a svake se godine dijagnosticira 300.000 novih slučajeva bolesti.

Faktori koji mogu dovesti do epileptičkih napada su: dugotrajnije nespavanje, visoka tjelesna temperatura, sniženje šećera u krvi (hipoglikemija), duži i intenzivniji tjelesni napor, emocionalni stres, fotosenzitivni provokativni faktori, hormonalne promjene tokom menstruacijskog ciklusa, konzumacija alkoholnih pića, duhanskih proizvoda i nargile.

Liječenje bolesnika s epilepsijom dostiglo je najvišu tačku u smislu individualnog pristupa svakom bolesniku, s posebnom pažnjom na kognitivne (spoznajne) funkcije, a sve u cilju poboljšanja kvalitete života.

Članovi sekcije Unaprjeđenje zdravlja i zdravstveno obrazovanje sa profesoricom Adnanom Alić su obilježili "Ljubičasti dan" prigodnim panoom. Učenicima i zaposlenicima Škole su dijelili ljubičaste trakice, a na razglasu je pročitan i prigodan tekst.