JU Srednja medicinska škola – Jezero Sarajevo svoj 77. rođendan ove godine proslavlja na drugačiji način.

Povodom obilježavanja 7. aprila Dana Škole i Svjetskog dana zdravlja, u saradnji sa JU Kantonalni centar za socijalni rad i službama socijalne zaštite općina Ilijaš i Vogošća, privrednim društvima: Amko komerc d.o.o., Violeta d.o.o, Pharma  MAAC d.o.o. i Farmavita d.o.o. realizirala je Projekat “vi Niste sami”.

Projektom su bile predviđene patronažne posjete nepokretnim i polupokretnim stanovnicima ove dvije općine, koji žive sami i u   stanju su socijalnih potreba.

Direktorica škole, nastavno osoblje (ljekari i diplomirane medicinske sestre i fizioterapeuti) zajedno sa učenicima su posjetili naše sugrađane, odredili im vitalne parametre (krvni pritisak, puls, saturaciju i šećer u krvi) i uručili  poklone.

Osmijeha na obje strane nije nedostajalo, a posebno zahvalnosti starih učenicima na trudu i odvojenom vremenu.

Zaželjeli su im još mnogo lijepih trenutaka, puno druženja i veselja, a manje bolesti i osamljenosti. „Mi smo uvijek tu za vas“, poručili su učenici.

Ovim projektom želimo skrenuti pažnju na iznimno teške životne okolnosti u kojima žive brojne stare i nemoćne osobe. Žive nerijetko zaboravljeni od svih i često u neljudskim uvjetima. Riječ je o ljudima koji su nas odgajali i brinuli o nama, a danas, kada nas najviše trebaju, prepušteni su sami sebi.

JU Srednja medicinska škola - Jezero Sarajevo ponosna je na još jednu generacije mladih ljudi spremnih za nova profesionalna i životna iskustva.

Osim ovog projekta, učenici članovi Sekcije Manuelna masaža i učenici II2 razreda obilježili su Svjetski dan zdravlja prigodnim panom i brošurama koji su izloženi u holu škole. Profesorice Jasna Mešinović i Džanela Mešinović uradile su video prezentaciju koja se mogla pogledati u holu.

Dan zdravlja obilježava se kako bi se skrenula pažnja na određene teme vezane za zdravlje. Ovogodišnji slogan je ”Zdravlje za sve” i stavlja u fokus angažovanje i osnaživanje pojedinca, porodice i zajednice za povećanje učešća u brizi o zdravlju.

Zdravlje je osnovno ljudsko pravo. Niko ne bi smio umrijeti ili se razboljeti zato što je siromašan ili ne može dobiti ili pristupiti zdravstvenoj zaštiti koju treba.

Danas se želi skrenuti pažnja svima nama da brinemo o vlastitom zdravlju, ali i o zdravstvenoj zaštiti onih koji je nemaju. O tome bi se trebalo razmišljati cijelu godinu, a ne samo jedan dan u godini.

Dan škole 2023 1

DŠ 2023